Nadace v médiích

Ministři schválili novelu na ochranu zvířat proti týrání

 

4. 1. 2012 Praha – Vláda souhlasí s návrhem, aby lidem, kteří týrají zvířata, stát mohl tato zvířata zabavit, nebo zakázat krutým chovatelům jejich další držení. Kabinet schválil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Předloha také upravuje ochranu zvířat pro vědecké účely a zvyšuje požadovanou kvalifikaci pro lidi zaměstnané na jatkách. Souběžná novelizace zákona o policii pak má umožnit policistům vstup do obydlí kvůli podezření na týrání zvířete.

 

pes 

 

Ministerstvo zemědělství vysvětlovalo sankce v podobě zákazu chovu zvířat tím, že se sníží administrativní náklady obecních úřadů. Norma podle premiéra obsahuje také zvýšení poplatků za vyřízení dokladů k chovu vybraných druhů a schválení žádostí o převoz.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna je i v současnosti možné zvíře tyranovi odejmout a umístit jej do náhradního zařízení. Zvíře však stále zůstává majetkem původního majitele, který si někdy po čase pro zvíře přijde a bere si jej zpět.

 

Umožnění vstupu policistů do domů při podezření, že v něm trpí zvířata, by podle Dubna pomohlo například k záchraně zvířat, jejichž majitel skončil ve vězení nebo zemřel. Policisté v současnosti mohou při podezření z týrání vstupovat jen do chovných zařízení. "Pokud kdokoliv bude mít za to, že dochází v uzavřeném obydlí k týrání zvířete, tak policie bude mít možnost do bytu vstoupit a zvíře zachránit," zdůrazňuje Světlana Zvěřinová z Nadace na ochranu zvířat.

 

autor: ČT24 , zdroj: ČT24

http://www.ceskatelevize.cz:8003/ct24/domaci/159199-ministri-schvalili-novelu-na-ochranu-zvirat-proti-tyrani/

 

----------------------------------------------

Vláda zpřísnila sankce za trýznění zvířat. Úřady mohou zakázat chov

5. 1. 2012 Praha – Když kopeš do psa, můžeš čekat, že tě kousne. Dlouhodobé týrání například už nesneslo pětadvacet rotvajlerů v Radonicích na Lounsku a v prosinci loňského roku napadlo matku jejich chovatelky. Žena útok nepřežila a psi skončili v útulku.

 pes

Takové štěstí ovšem neměl pes, jehož o několik dní později v Šumperku ubodal nožem a ubil sekerou dvaadvacetiletý mladík.

Otřesné osudy řady zvířat by se ovšem mohly změnit. Vláda ve středu přijala novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která obsahuje nové sankce a zpřísňuje některá ustanovení. Ta by měla buď týrání zvířat předejít, nebo alespoň zabránit jeho opakování.

„Změny jsou vítané a je to určitě velký krok k jejich ochraně. Česká republika ani v současné době nemá špatný zákon, ale tato novela podmínky ještě zlepší,“ uvedla Světlana Zvěřinová z Nadace na ochranu zvířat.

Zejména přivítala rozšíření pravomocí policie. Dosud totiž muži zákona nesměli překročit práh bytu nebo domu, i když měli podezření, že je někde zvíře týráno. Podle novely však budou moci do bytů a domů vstoupit bez povolení.

„Pokud třeba sousedi po tři dny slyšeli, že v bytě kňučí pes, policie dovnitř nesměla. To se teď mění,“ řekla Zvěřinová.

Tuto možnost vítají i samotní policisté. „Práci nám usnadní vše, co nám umožní objasnit trestnou činnost,“ řekla mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Pes nebude věc

Ochránci zvířat však s povděkem přijali i další změny, které ve středu vláda v novele odsouhlasila. Ministr zemědělství Petr Bendl upřesnil, že krutý chovatel může i o týrané zvíře přijít. „Chovateli zanikne vlastnické právo k týranému zvířeti. Dosud bylo možné pouze umístit zvíře do náhradní péče,“ upřesnil.

Neméně důležité je podle Zvěřinové i ustanovení, kdy úřady budou moci majiteli zakázat chov zvířat, pokud je v minulosti týral. Čeští policisté jen od loňského ledna do listopadu řešili 69 podobných případů.

Kdo je vůbec takových činů schopen?</p>

„Potenciálně je schopen agresivních projevů vlastně kdokoliv. Ale obecně se dá říct, že hlavně zakomplexovaní lidé, kteří se snaží odreagovat zlostné pocity na tvorovi, který se nemůže bránit. Mohou to být ovšem i negativní pocity vůči sobě. Je to vlastně stejný princip, jako když někdo ničí neživé předměty,“ vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Jako na věc na zvíře zatím stále pohlíží i zákon. To se ovšem také změní. Od roku 2014 začne platit nový občanský zákoník, který jasně říká, že zvíře není věc, ale „živý tvor nadaný smysly“. Za zabití psa tak majitel bude moci požadovat i odškodnění kvůli psychickému otřesu.

 

Autor: Deník/ Karel Pech

Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/vlada-zprisnila-sankce-za20120105.html

 

----------------------------------------------

Policie si došlápne na tyrany zvířat, bude kontrolovat i jejich domy

 

Jan Jiřička 4. ledna 2012

Česko chce lépe chránit trýzněná zvířata. Policisté proto při podezření na týrání budou moci vstupovat do bytu či domu jejich majitele. Dosud mohli jen na pozemek. Novinku zavádí novela zákona na ochranu zvířat, na níž se ve středu shodla vláda a bude ji schvalovat parlament. Má pomoci nejen zvířatům, ale i lidem.

pes


"Současná právní úprava chrání životy a zdraví osob. Ale právě v důsledku týrání zvířat jsou životy a zdraví osob ohrožovány. Zanedbání veterinární péče o zvíře může vést ke vzniku chorob, které jsou přenosné i na člověka," uvádí mluvčí úřadu Jan Žáček. Novela zákona podle resortu upravuje oblast ochrany zvířat v souladu s evropskou legislativou.V současné době mohou policisté v případě podezření na týrání vstoupit jen na pozemek, do nebytových prostor, provozoven a automobilů. Podle ministerstva zemědělství je ale nezbytné jejich pravomoc rozšířit i na obydlí. Novela na ochranu zvířat proti týrání proto mění také zákon o policii.

Ministerstvo v důvodové zprávě uvádí, že týrané zvíře trpící nedostatkem vody, krmiva či veterinární péče je ve stresu. Svými zvukovými projevy nebo nemožností vykonávat potřebu mimo obydlí pak ohrožuje zdraví osob ve své blízkosti.

Posílení kompetencí vítá Nadace na ochranu zvířat. "Po této úpravě jsme již dlouho volali. Pokud projde, domníváme se, že by to mohlo v odhalování týrání zvířat velmi pomoci. Záleží ale, zda bude policie ochotná se v těchto případech angažovat," míní pracovnice nadace Pavla Dorničová.

"K jednotlivým legislativním změnám se nevyjadřujeme, to je věcí zákonodárců. Obecně lze říci, že vítáme vše, co může přispět k objasnění trestných činů," komentuje změnu mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Trýznitel může o zvíře přijít, hrozí mu i zákaz chovu

Pražský magistrát v rámci připomínkového řízení navrhoval, aby stejnou pravomoc dostali i městští strážníci. "V zájmu Ústavou zaručené nedotknutelnosti obydlí je navrženo, aby toto ústavní právo bylo dotčeno v nejmenší možné míře," odmítlo připomínku ministerstvo zemědělství.

Ze stejného důvodu bylo právo vstoupit do domu či bytu odepřeno také inspektorům krajských veterinárních správ či pracovníkům obcí s rozšířenou působností. Ti můžou kontrolovat pouze zařízení s pokusnými zvířaty, jatka, útulky, objekty, v nichž je prováděna obchodní činnost se zvířaty, a místa, kde se konají veřejná vystoupení.

Návrh zákona také zpřísňuje požadavky na kvalifikaci osob, které usmrcují zvířata, nebo pracují s pokusnými zvířaty. Zavádí i nové sankce, jako je zákaz chovu či zabrání týraného zvířete. Porážky pro náboženské účely, které praktikují někteří Židé a muslimové, se budou moci provádět jen na jatkách.

Podle Nadace na ochranu zvířat by například možnost zákazu držení zvířete mohla výrazně omezit případy opakovaného týrání. "Celkově pokládáme novelu zákona na ochranu zvířat za výrazné zlepšení," říká Dorničová.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/policie-si-doslapne-na-tyrany-zvirat-bude-kontrolovat-i-jejich-domy-11k-/domaci.aspx?c=A120102_175647_domaci_jj

 

---------------------------------

 

Toulavé kočky a psy nový občanský zákoník neochrání, bojí se ochránci zvířat

kocka

Pokud projde legislativním procesem nový občanský zákoník v současném znění , zhorší se postavení ztracených a toulavých zvířat. (Ilustrační foto: © Mediafaxfoto.cz)

PRAHA / 13:51, 27. 07. 2011

Pokud projde legislativním procesem nový občanský zákoník v současném znění, zhorší se postavení ztracených a toulavých zvířat, řekla ve středu Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat. Zákoník totiž neříká, kdo by měl financovat nynější útulky a mění lhůty na přihlášení se ke zvířeti.

"Podle stávajícího občanského zákoníku mají obce povinnost postarat se o nalezené věci po dobu šesti měsíců. Tedy i o zvířata, nalezená v katastru obce. Musí proto zřizovat útulky, nebo je umisťovat do soukromých útulků, zřízených zájmovými institucemi," uvedla Hodek.

Nový občanský zákoník, který již prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně a na konci srpna ho projedná ústavně-právní výbor, zkrátí čas, po který se musí obce o zvířata starat ze šesti na dva měsíce. Během této lhůty může majitel získat zvíře z útulku zpět, poté o své vlastnické právo přijde.

Pokud se obce nebudou muset o zvířata starat, mohlo by dojít k přemnožení toulavých zvířat. "Vládní návrh občanského zákoníku vzbuzuje odůvodněné obavy, že povede k hromadnému usmrcování zdravých, pěkných a často i cenných zvířat, aniž by byl čas najít pro ně případné nové pány, popřípadě dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů," uvedla své obavy Jana Prchalová, legislativní poradkyně Nadace pro ochranu zvířat.

"Naše připomínky považujeme za natolik závažné, že jsme je rozeslali všem senátorům a poslancům," dodala Hodek.

Organizace si chtěla zjistit také názor veřejnosti. Oslovila proto agenturu Stem/Mark, aby jí udělala průzkum ohledně zodpovědnosti za bezprizorní zvířata a utrácení zdravých psů a koček. Z výsledků vyplývá, že nadpoloviční většina (52 procent) má doma psa nebo kočku, necelá sedmina (14 procent) obojí, majitelů je více v malých městech do pěti tisíc obyvatel.

O opuštěná zvířata by se podle průzkumu měl starat především stát (myslí si to 51 procent respondentů, hlavně majitelé psů). Necelá polovina (44 procent) vzorku je toho názoru, že by se o zvířata měly starat soukromé dobročinné organizace a necelá desetina (devět procent) se domnívá, že odpovědnost by měla být na ramenou nálezce nebo někoho jiného.

Pokud by se lidé museli svého mazlíčka z finančních nebo zdravotních důvodů vzdát, skoro tři čtvrtiny oslovených (71 procent) by jej darovaly svým blízkým. Do útulku by ho poslala šestina (16 procent) dotázaných, dvacetina (pět procent) by jej dala cizím lidem. Někteří (dvě procenta) by zvíře utratili.

V rámci regulace populace opuštěných zvířat více než čtyři pětiny (83 procent) respondentů nesouhlasí s utrácením zdravých psů. Pro zabití zvířat horuje sedmina (14 procent) populace. "Mě naopak překvapilo, že 14 procent lidí s tím souhlasí. Já jsem si myslela, že to procento bude ještě menší. Tady mne trošku zklamali muži, protože v rámci mužské populace je pětina mužů, kteří by s utracením souhlasili," dodala Barbora Večerková ze Stem/Mark.

Necelá třetina (29 procent) dotazovaných už někdy pomohla zvířecím útulkům, častěji ženy. Nejčastější formou podpory byla akce Pomozte naplnit misky v útulcích (devět procent), finanční dary a virtuální adopce (také devět procent) a materiální dary (i v tomto případě se jednalo o 9 procent respondentů).

Průzkum se prováděl mezi 974 osobami staršími patnácti let v červenci 2011.

Autor: Jan Drahorád

zdroj: http://www.mediafax.cz/domaci/3258712-Toulave-kocky-a-psy-novy-obcansky-zakonik-neochrani-boji-se-ochranci-zvirat

----------------------------

Hodek: Nový zákoník neochrání toulavé kočky


Ilustrační foto

Pokud projde legislativním procesem nový občanský zákoník v současném znění, zhorší se postavení ztracených a toulavých zvířat.

27. červenec 2011 - 18:49

Tvrdí to Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.  Zákoník totiž neříká, kdo by měl financovat nynější útulky a mění lhůty na přihlášení se ke zvířeti. "Podle stávajícího občanského zákoníku mají obce povinnost postarat se o nalezené věci po dobu šesti měsíců. Tedy i o zvířata, nalezená v katastru obce. Musí proto zřizovat útulky, nebo je umisťovat do soukromých útulků, zřízených zájmovými institucemi," uvedla Hodek.

Nový občanský zákoník, který již prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně a na konci srpna ho projedná ústavně-právní výbor, zkrátí čas, po který se musí obce o zvířata starat ze šesti na dva měsíce. Během této lhůty může majitel získat zvíře z útulku zpět, poté o své vlastnické právo přijde.

Pokud se obce nebudou muset o zvířata starat, mohlo by dojít k přemnožení toulavých zvířat. "Vládní návrh občanského zákoníku vzbuzuje odůvodněné obavy, že povede k hromadnému usmrcování zdravých, pěkných a často i cenných zvířat, aniž by byl čas najít pro ně případné nové pány, popřípadě dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů," uvedla své obavy Jana Prchalová, legislativní poradkyně Nadace pro ochranu zvířat.

"Naše připomínky považujeme za natolik závažné, že jsme je rozeslali všem senátorům a poslancům," dodala Hodek.

Organizace si chtěla zjistit také názor veřejnosti. Oslovila proto agenturu Stem/Mark, aby jí udělala průzkum ohledně zodpovědnosti za bezprizorní zvířata a utrácení zdravých psů a koček. Z výsledků vyplývá, že nadpoloviční většina (52 procent) má doma psa nebo kočku, necelá sedmina (14 procent) obojí, majitelů je více v malých městech do pěti tisíc obyvatel.

O opuštěná zvířata by se podle průzkumu měl starat především stát (myslí si to 51 procent respondentů, hlavně majitelé psů). Necelá polovina (44 procent) vzorku je toho názoru, že by se o zvířata měly starat soukromé dobročinné organizace a necelá desetina (devět procent) se domnívá, že odpovědnost by měla být na ramenou nálezce nebo někoho jiného.

Pokud by se lidé museli svého mazlíčka z finančních nebo zdravotních důvodů vzdát, skoro tři čtvrtiny oslovených (71 procent) by jej darovaly svým blízkým. Do útulku by ho poslala šestina (16 procent) dotázaných, dvacetina (pět procent) by jej dala cizím lidem. Někteří (dvě procenta) by zvíře utratili.

V rámci regulace populace opuštěných zvířat více než čtyři pětiny (83 procent) respondentů nesouhlasí s utrácením zdravých psů. Pro zabití zvířat horuje sedmina (14 procent) populace. "Mě naopak překvapilo, že 14 procent lidí s tím souhlasí. Já jsem si myslela, že to procento bude ještě menší. Tady mne trošku zklamali muži, protože v rámci mužské populace je pětina mužů, kteří by s utracením souhlasili," dodala Barbora Večerková ze Stem/Mark.

Průzkum se prováděl mezi 974 osobami staršími patnácti let v červenci 2011.

(aj,mfx,foto:arch.)

zdroj: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/z-domova/hodek-novy-zakonik-neochrani-toulave-kocky/style=print/

--------------------------------------

Útulek pro zvířata, ilustrační foto. Zdroj: Profimedia.cz

Ochránci zvířat brojí proti novému občanskému zákoníku

Praha, 27. července - Domácí - Ochránci zvířat bijí na poplach. Podle nich totiž návrh nového občanského zákoníku zhorší postavení ztracených a opuštěných zvířat v útulcích. Obce už na ně nebudou muset přispívat, a tak prý hrozí kolaps této péče.

Norma je v Poslanecké sněmovně, proto Nadace na ochranu zvířat oslovila dopisem všechny poslance a senátory, aby je na rizika upozornila. Novinářům to dnes řekla ředitelka nadace Eva Marlene Hodek.

"Vládní návrh občanského zákoníku přes hrdé prohlášení, že zvíře není věc, vzbuzuje odůvodněné obavy, že povede k hromadnému usmrcování zdravých mladých zvířat, aniž by byl čas pro ně najít nové pány, nebo dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů a koček," varovala právnička Jana Prchalová. Normu bude mít na programu ústavně-právní výbor ve dnech 22. až 25. srpna.

Češi se zabíjením zvířat nesouhlasí

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK naprostá většina Češek a Čechů, 83 procent, nesouhlasí s tím, aby opuštění psi a kočky byli usmrcováni, a 51 procent si myslí, že o opuštěná zvířata by se měl postarat hlavně stát, a to sám, nebo prostřednictvím obcí a krajů, které mají útulky financovat.

Ochránci oceňují, že norma vychází z principu, že zvíře není věc. Není to podle nich ale úplná novinka, protože už zákon na ochranu zvířat proti týrání z roku 1992 říká, že zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, které je třeba chránit před týráním. Za týrání zvířat bylo podle statistiky Státní veterinární správy loni odsouzeno 20 lidí, předloni 19, od platnosti zákona pak celkem 350.

Prchalová věří, že při projednávání občanského zákoníku jsou šance na nápravu věcí, které jsou v neprospěch zvířat. Ochráncům se už podařilo prosadit v připomínkovém řízení změnu, a to když zvíře udělá škodu sousedovi, například pes mu sežere slepice, nesmí soused psa zadržet do doby, než mu bude škoda uhrazena, jak bylo v původním návrhu. Ochránci argumentovali, že soused by takového psa nejspíš týral, a i kdyby ne, pro psa by bylo stresující pobývat nuceně u cizích lidí.

Po půl roce má toulavé zvíře na starosti obec

Další připomínky ochránců byly odmítnuty. Podle Evy Marlene Hodek stojí za odmítnutím obce. "Ekonomické zájmy mnohdy kladou před zájmy etické, přestože finanční zátěž pro ně není nijak velká," prohlásila.

Nyní je financování zvířat v útulcích povinností obcí. Když se o zvíře nepřihlásí do šesti měsíců vlastník, stává se majitelem obec. Útulky pečují o zvířata a hledají pro ně nové majitele. Podle návrhu se lhůta pro nakládání se zvířetem zkracuje na dva měsíce, obce už nebudou majiteli opuštěných zvířat a nebudou mít povinnost na ně platit.

Obce mohou podle zákona o místních poplatcích vybírat poplatky za psy, z těchto příjmů by podle ochránců nadále měly na útulková zvířata platit. "Poplatky za psy zůstanou, ale obec už nebude mít povinnost se starat. Je to nevyvážené a pro ta zvířata nešťastné," shrnula právnička.

Lidé považují zvířata z útulků za vděčnější a přítulnější

Podle průzkumu má v Česku osm procent majitelů zvíře z útulku. Třetina z nich se k tomuto kroku odhodlala z lítosti ke zvířeti a čtvrtina považuje psy a kočky z útulku za vděčnější a přítulnější než zvířata koupená.

V Česku je 112 útulků schválených a kontrolovaných Státní veterinární správou, v nich je asi 5800 zvířat. Mezi lety 2009 a 2010 stouply počty zvířat v útulcích o 30 procent, největší nápor je o Vánocích a letních prázdninách. V období od 1. srpna do 31. října mohou lidé posláním DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87777 nebo koupí krmiva přispět útulkovým zvířatům.

— TISCALI/kp/ČTK

zdroj: http://zpravy.tiscali.cz/ochranci-zvirat-broji-proti-novemu-obcanskemu-zakoniku-93442

-----------------------------

Nový občanský zákoník povede ke kolapsu útulků, varují ochránci zvířat

Ochránci zvířat bijí na poplach. Podle nich totiž návrh nového občanského zákoníku zhorší postavení ztracených a opuštěných zvířat v útulcích. Obce už na ně nebudou muset přispívat, a tak prý hrozí kolaps této péče. Norma je v Poslanecké sněmovně, proto Nadace na ochranu zvířat oslovila dopisem všechny poslance a senátory, aby je na rizika upozornila. Uvedla to ředitelka nadace Eva Marlene Hodek.

 

Ilustrační foto

FOTO: Martina Žáčková, Právo

Včera 15:02

"Vládní návrh občanského zákoníku přes hrdé prohlášení, že zvíře není věc, vzbuzuje odůvodněné obavy, že povede k hromadnému usmrcování zdravých mladých zvířat, aniž by byl čas pro ně najít nové pány, nebo dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů a koček," varovala právnička Jana Prchalová.

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK naprostá většina Češek a Čechů, 83 procent, nesouhlasí s tím, aby opuštění psi a kočky byli usmrcováni, a 51 procent si myslí, že o opuštěná zvířata by se měl postarat hlavně stát, a to sám, nebo prostřednictvím obcí a krajů, které mají útulky financovat.

Ochránci oceňují, že norma vychází z principu, že zvíře není věc. Není to podle nich ale úplná novinka, protože už zákon na ochranu zvířat proti týrání z roku 1992 říká, že zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, které je třeba chránit před týráním. Za týrání zvířat bylo podle statistiky Státní veterinární správy loni odsouzeno 20 lidí, předloni 19, od platnosti zákona pak celkem 350.

Prchalová věří, že při projednávání občanského zákoníku jsou šance na nápravu věcí, které jsou v neprospěch zvířat. Ochráncům se už podařilo prosadit v připomínkovém řízení změnu, a to když zvíře udělá škodu sousedovi, například pes mu sežere slepice, nesmí soused psa zadržet do doby, než mu bude škoda uhrazena, jak bylo v původním návrhu. Ochránci argumentovali, že soused by takového psa nejspíš týral, a i kdyby ne, pro psa by bylo stresující pobývat nuceně u cizích lidí.

Obce by se o zaběhnutá zvířata nemusely starat

Nyní je financování zvířat v útulcích povinností obcí. Když se o zvíře nepřihlásí do šesti měsíců vlastník, stává se majitelem obec. Útulky pečují o zvířata a hledají pro ně nové majitele. Podle návrhu se lhůta pro nakládání se zvířetem zkracuje na dva měsíce, obce už nebudou majiteli opuštěných zvířat a nebudou mít povinnost na ně platit.


FOTO: Útulek Trója

Obce mohou podle zákona o místních poplatcích vybírat poplatky za psy, z těchto příjmů by podle ochránců nadále měly na útulková zvířata platit. "Poplatky za psy zůstanou, ale obce už nebude mít povinnost se starat. Je to nevyvážené a pro ta zvířata nešťastné," shrnula právnička.

V Česku je 112 útulků schválených a kontrolovaných Státní veterinární správou, v nich je asi 5800 zvířat. Mezi lety 2009 a 2010 stouply počty zvířat v útulcích o 30 procent, největší nápor je o Vánocích a letních prázdninách.

zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/240240-novy-obcansky-zakonik-povede-ke-kolapsu-utulku-varuji-ochranci-zvirat.html?ref=stalo-se

-----------------------

Ochránci: Nový občanský zákoník zhorší postavení opuštěných zvířat

27.7.2011 15:47 | PRAHA (ČTK)

Nyní je financování zvířat v útulcích povinností obcí. Když se o zvíře nepřihlásí do šesti měsíců vlastník, stává se majitelem obec. Podle návrhu se lhůta pro nakládání se zvířetem zkracuje na dva měsíce, obce už nebudou majiteli opuštěných zvířat a nebudou mít povinnost na ně platit.

Ochránci zvířat bijí na poplach. Podle nich totiž návrh nového občanského zákoníku zhorší postavení ztracených a opuštěných zvířat v útulcích. Obce už na ně nebudou muset přispívat, a tak prý hrozí kolaps této péče. Norma je v Poslanecké sněmovně, proto Nadace na ochranu zvířat oslovila dopisem všechny poslance a senátory, aby je na rizika upozornila. Novinářům to dnes řekla ředitelka nadace Eva Marlene Hodek.

"Vládní návrh občanského zákoníku přes hrdé prohlášení, že zvíře není věc, vzbuzuje odůvodněné obavy, že povede k hromadnému usmrcování zdravých mladých zvířat, aniž by byl čas pro ně najít nové pány, nebo dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů a koček," varovala právnička Jana Prchalová. Normu bude mít na programu ústavně-právní výbor ve dnech 22. až 25. srpna.

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK naprostá většina Češek a Čechů, 83 procent, nesouhlasí s tím, aby opuštění psi a kočky byli usmrcováni, a 51 procent si myslí, že o opuštěná zvířata by se měl postarat hlavně stát, a to sám, nebo prostřednictvím obcí a krajů, které mají útulky financovat.

Ochránci oceňují, že norma vychází z principu, že zvíře není věc. Není to podle nich ale úplná novinka, protože už zákon na ochranu zvířat proti týrání z roku 1992 říká, že zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, které je třeba chránit před týráním. Za týrání zvířat bylo podle statistiky Státní veterinární správy loni odsouzeno 20 lidí, předloni 19, od platnosti zákona pak celkem 350.

Prchalová věří, že při projednávání občanského zákoníku jsou šance na nápravu věcí, které jsou v neprospěch zvířat. Ochráncům se už podařilo prosadit v připomínkovém řízení změnu, a to když zvíře udělá škodu sousedovi, například pes mu sežere slepice, nesmí soused psa zadržet do doby, než mu bude škoda uhrazena, jak bylo v původním návrhu. Ochránci argumentovali, že soused by takového psa nejspíš týral, a i kdyby ne, pro psa by bylo stresující pobývat nuceně u cizích lidí.

Další připomínky ochránců byly odmítnuty. Podle Evy Marlene Hodek stojí za odmítnutím obce. "Ekonomické zájmy mnohdy kladou před zájmy etické, přestože finanční zátěž pro ně není nijak velká," prohlásila.

Nyní je financování zvířat v útulcích povinností obcí. Když se o zvíře nepřihlásí do šesti měsíců vlastník, stává se majitelem obec. Útulky pečují o zvířata a hledají pro ně nové majitele. Podle návrhu se lhůta pro nakládání se zvířetem zkracuje na dva měsíce, obce už nebudou majiteli opuštěných zvířat a nebudou mít povinnost na ně platit.

Obce mohou podle zákona o místních poplatcích vybírat poplatky za psy, z těchto příjmů by podle ochránců nadále měly na útulková zvířata platit. "Poplatky za psy zůstanou, ale obce už nebude mít povinnost se starat. Je to nevyvážené a pro ta zvířata nešťastné," shrnula právnička.

Podle průzkumu má v Česku osm procent majitelů zvíře z útulku. Třetina z nich se k tomuto kroku odhodlala z lítosti ke zvířeti a čtvrtina považuje psy a kočky z útulku za vděčnější a přítulnější než zvířata koupená.

V Česku je 112 útulků schválených a kontrolovaných Státní veterinární správou, v nich je asi 5800 zvířat. Mezi lety 2009 a 2010 stouply počty zvířat v útulcích o 30 procent, největší nápor je o Vánocích a letních prázdninách. V období od 1. srpna do 31. října mohou lidé posláním DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87777 nebo koupí krmiva přispět útulkovým zvířatům.

zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-novy-obcansky-zakonik-zhorsi-postaveni-opustenych-zvirat

-----------------------------------------

Budou se ulicemi potulovat smečky psů?

PRAHA - Majitel ztraceného psa nebo kočky bude mít na jeho nalezení místo nynějších šesti pouze dva měsíce.

Dobu, po kterou se musí obce o nalezená zvířata starat, zkracuje nový občanský zákoník, který je nyní ve sněmovně. KSČM návrh odmítá jako celek.

»Podle stávajícího občanského zákoníku mají obce povinnost postarat se o nalezené věci po dobu šesti měsíců. Tedy i o zvířata, nalezená v katastru obce. Musí proto zřizovat útulky, nebo je umisťovat do soukromých útulků, zřízených zájmovými institucemi, « uvedla ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek, která na navrhovanou změnu upozornila novináře. »Svěří-li obec zvíře neodvolatelně osobě, která provozuje útulek pro zvířata, může tato osoba se zvířetem volně nakládat, pokud se o ně nikdo nepřihlásí do dvou měsíců ode dne, kdy jí bylo zvíře svěřeno, « stojí v návrhu nového občanského zákoníku. Během této lhůty může majitel získat zvíře z útulku zpět, poté o své vlastnické právo přijde. Podle legislativní poradkyně Nadace pro ochranu zvířat Jany Prchalové hrozí, že změna bude mít za následek »hromadné usmrcování zdravých, pěkných a často i cenných zvířat, aniž by byl čas najít pro ně případné nové pány, popřípadě dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů«.

To potvrzuje i členka sněmovního ústavně právního výboru Marie Nedvědová (KSČM). »S navrhovaným zkrácením lhůty nesouhlasím, protože pro majitele zaběhnutého zvířete to mnohdy může být skutečně krátká doba na to, aby svého zatoulaného psa nebo kočku nalezl, « uvedla pro Haló noviny. »Takovéto pokusy je třeba vyvrátit, protože obvykle se z takovýchto věcí vyvinou obludné události. Není možné, aby byl návrh v předložené podobě realizován, « uvedla pro náš list zpěvačka Marta Kubišová, čestná členka Nadace na ochranu zvířat.

zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/224702

------------------------------------------------------------

Ochránci se bojí, že nový Občanský zákoník ohrozí zvířata v útulcích

Veronika Sedláčková (ves), ak 28. 7. 2011 v 19.50


Psí útulek (ilustrační foto).
Autor: Pavel  Kudrna

Budoucnost zvířat v útulcích je nejistá. Podle ochránců zvířat v sobě skrývá nebezpečí návrh nového Občanského zákoníku. Nepřenáší totiž na obce dosud platnou povinnost na zvířata v těchto zařízeních platit. Většina z nich by pak útulky zřejmě o dlouho nepřežila.

Hlavní výhrady Nadace na ochranu zvířat vůči novému Občanskému zákoníku spočívají v tom, že dochází zásadním způsobem ke změně postavení zvířat. „Zvíře není věc. Toto ustanovení samo o sobě není problematické, ale ustanovení navazující neřeší povinnost obce postarat se o nalezená zvířata,“ říká ředitelka nadace Eva Marlene Hodek.

Ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek a předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek v Ozvěnách dne.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)

Ochránci se tak obávají toho, že v případě, kdy nebude zákonem obcím výslovně uloženo, aby se o zvířata starat musela, dělat to nebudou. „Nebudou ani finančně přispívat na pobyt zvířat v útulcích, což může být pro útulky likvidační,“ upozorňuje Eva Marlene Hodek.

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek ale tvrdí, že už v současné době platí řada měst a obcí na útulky dobrovolně. „A budeme dál. Ale opravdu si myslíme, že zvlášť, co se týče větších zvířat, nejsou města o obce schopny zajišťovat péči a měl by si to na sebe vzít stát,“ zdůrazňuje Jiránek.

Hodek se ale obává, že pokud by roli v pečování o opuštěná zvířata nepřevzal ani stát, začnou se ve městech a obcích objevovat toulavá zvířata, o které nebude nijak postaráno. Jiránek nicméně namítá, že už nyní se o zvířata starají především dobrovolníci. „Velmi to oceňujeme,“ podotýká předseda Svazu měst a obcí.

Čtěte také

zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/ochranci-se-boji-ze-novy-obcansky-zakonik-ohrozi-zvirata-v-utulcich--927570

----------------------------------------------

Kolaps útulků nenastane

Nadace na ochranu zvířat se obrátila na veřejnost i politiky s tvrzením, že návrh nového občanského zákoníku povede ke kolapsu útulků, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů a koček. Lze říci jediné: není to pravda!

I návrh občanského zákoníku vychází z toho, že primární povinnost starat se o nalezená zvířata má obec. To platí bez ohledu, zda obec nabude vlastnické právo ke zvířeti. Nic se též nemění na povinnosti nést náklady spojené s péčí o nalezené zvíře. Obec má podle nového i podle stávajícího zákona rozhodnout, komu bude nalezené zvíře dočasně svěřeno. Je logické, že často zvolí právě útulek pro nalezená zvířata. Ten však toto zvíře přijímá jen se svým souhlasem, což nový zákon stanoví výslovně.

Dohodne-li se útulek s obcí na odměně, je to jeho věc. Zákon tomu nijak nebrání, je to jen na dohodě útulku s obcí. Tento přístup je vlastní současné úpravě a nový občanský zákoník na ní nic nemění. Není tedy pravda, že obce již nebudou mít povinnost starat se o nalezená zvířata.

V několika aspektech se však nová úprava od stávající odchyluje, a to vždy s cílem chránit zvíře jako živého tvora. Změna například nastává v postavení osoby, která zvíře nalezla. V každém případě musí nález ohlásit obci. Pokud má nálezce sám o nalezené zvíře zájem, stane se sám jeho vlastníkem. Lze tak říci, že je prvním zájemcem v pořadí. Vzhledem k tomu, že se aktivně podílel na záchraně zvířete, lze spíše předpokládat, že se o ně bude řádně starat.

Další odchylka od dosavadní úpravy je odůvodněna cílem, aby zvířata nezůstávala dlouho bez pána. Dosavadní stav je takový, že pro zvířata platí obecná pravidla o ztracených věcech. Platí, že nalezenou věc (i zvíře) je třeba předat obci. Pokud se o nalezené zvíře nikdo do šesti měsíců nepřihlásí, stává se obec jeho vlastníkem. Po tuto dobu tak obec ani útulek jako nevlastníci nemohou např. darovat nalezené zvíře novému zájemci. Je zřejmé, že tato úprava není vyhovující. Je nezbytné chránit nejen dosavadního vlastníka zvířete, ale i zvíře samo. Proto byla stanovena kratší lhůta dvou měsíců, po jejímž uplynutí již může útulek zvíře převést na zájemce a poskytnout mu tak nový domov, podotýkám - že aniž by se sám stal jeho vlastníkem. Je to jistě lepší, než aby bylo zvíře dále zamčeno v zamřížovaném kotci.

Návrh tedy nezpůsobí kolaps útulků ani vraždění potulných psů a koček, právě naopak. Umožní rychlejší nalezení nového domova pro zvířata. Věřím, že mylný výklad nových ustanovení je pouhým nedorozuměním a že právě možnost relativně rychlého opuštění útulku není to, co vyvolalo zmíněnou mediální kampaň.

O autorovi: Filip Melzer (Autor je náměstek ministra spravedlnosti)

zdroj: http://obcanskyzakonik.justice.cz/cz/aktuality/25-kolaps-utulku-nenastane.html

---------------------------------------

Problematika útulků v ČR

Jednou ze známek vyspělosti každé společnosti je úcta nejen k lidskému životu, ale i k dalším živým bytostem, ke zvířatům. Vždyť i němá tvář si zasluhuje pozornost, péči a ochranu ze strany člověka…

Jde zejména o to, aby náš vztah ke zvířatům byl zodpovědný, abychom k nim měli úctu, soucítili s nimi a snažili se jim po dobu jejich života zajistit co nejlepší podmínky, zmírnili jejich bolest a utrpení.

 

Úloha samosprávy v oblasti ochrany zájmových zvířat v ČR

Povinnosti a pravomoc obce v oblasti ochrany zvířat

Podle platných právních předpisů jsou obce povinny postarat se o nalezenou nebo ztracenou věc, tudíž i o zvířata. Nejčastěji se jedná právě o toulavé a opuštěné psy a kočky.

V případě týraných zvířat zajišťují obce na základě podnětu orgánů veterinárního dozoru buď náhradní umístění týraného zvířete, popřípadě jeho trvalé odebrání a náhradní péči o něj, nejčastěji v útulku.

Obec má povinnost postarat se o všechna ztracená a opuštěná zvířata, která se vyskytnou na jejím území, v jejím katastru. Obce a města mohou k tomuto účelu zřizovat obecní/městské útulky pro zvířata, ale mohou také využít možnost umístění zvířat do soukromých útulků nebo zařízení, která jsou provozována například zájmovými organizacemi.

Útulky, jejich rozdělení a financování

Útulek by měl být zařízením, kde je o opuštěná domácí zvířata profesionálně postaráno, v němž je jim poskytována potřebná veterinární a další péče. V útulcích musí být vedena řádná evidence zvířat na příjmu i na výdeji. Zařízení musí splňovat veškeré podmínky a náležitosti stanovené platnými právními předpisy, dále jsou povinna spolupracovat s orgány státního veterinárního dozoru, které provádějí pravidelné kontroly.

Obecně se dají útulky v ČR rozdělit do následujících kategorií:

·         útulky městské (obecní) – vybudované a spravované městem či obcí, často městskou policií, tyto útulky obvykle fungují nejlépe, jsou zajištěné a financované z rozpočtu města či obce, některé (převážně ve větších městech) mají i placené stálé zaměstnance,

·         útulky zřízené a spravované právnickou osobou (spolkem či organizací působící v ochraně zvířat) – kvalita těchto útulků je různorodá, záleží na možnostech finančních i personálních; často mívají smlouvu s městem nebo obcí, která k nim posílá nalezená zvířata a platí určitou sumu na péči o ně; některé si však finance zajišťují samy podle možností,

·         útulky soukromé – i zde je kvalita velmi různorodá v závislosti na finančních možnostech, celkově ale v těchto útulcích bývá nejvíce problémů; i tyto útulky mívají smlouvu s obcí, často jsou ale závislé čistě na sponzorských darech a dobročinnosti.

 

Pokud jde o způsob financování, mají útulky různé možnosti a zdroje:

·         zřízené a financované plně městem či obcí,

·         mají uzavřenou smlouvu s obcí, která platí za pobyt zvířete nalezeného v jejím regionu,

·         získávají grantové dotace a příspěvky z rozpočtů měst a obcí,

·         financované čistě ze soukromých zdrojů, z darů soukromých a právnických osob.

Útulky, praxe a problémy

Neochota obcí

Problémem často bývá snaha obcí vyhnout se povinnosti postarat se o bezprizorní zvířata ve svém regionu a neochota dávat na péči o ně finanční prostředky z rozpočtu obce.

Řada obcí své zákonné povinnosti plní, ale nejsou výjimkou případy, kdy se svým povinnostem plynoucím ze zákona, snaží vyhnout. Ekonomické zájmy kladou mnohdy před zájmy etické, přestože v mnoha případech není finanční zátěž na obec nijak velká.

Některé malé obce (zejména pak v Karlovarském kraji – např. obec Kyselka, Jenišov) kritizují současné právní předpisy, které obcím ukládají povinnost postarat se o opuštěná zvířata a po dobu nejméně 6 měsíců o ně na své náklady pečovat. Radnice těchto obcí argumentují tím, že nemají proškolený personál, potřebné zařízení a vybavení, že v rozpočtu obce nejsou finanční prostředky na zřizování a zajišťování provozu útulkových zařízení. Stejně jako v jiných oblastech i tady platí, že vše je především o lidech, zvláště v menších obcích velmi záleží na jejich vedení, na členech rady a zastupitelstva.

V poslední době se - pravděpodobně i vlivem krize - situace s financováním útulků ze strany obcí horší. Jsou zaznamenávány i takové jevy, kdy členové zastupitelstva uvažují o utrácení zcela zdravých psů v útulcích (po určité době např. měsíci, třech měsících apod.). Taková iniciativa byla zaregistrována např. od starostky v Lanškrouně nebo místostarosty v Kutné Hoře. Tento přístup je zcela nepřijatelný nejen z etického, ale také právního hlediska.

Nedostatek financí

Zcela zásadním problémem mnoha útulků je nedostatek financí a velká nejistota dalšího zabezpečení (materiální vybavení apod.). Z toho potom vyplývají nedostatky v péči o zvířata, zejména pokud jde o kvalitní výživu zvířat či veterinární péči. Nedostatek finančních prostředků a nejistota dalšího fungování je pochopitelně největším problémem téměř všech útulků. Často jsou závislé na sponzorech a drobných dárcích. Městské útulky mají v této oblasti jistou výhodu z důvodu financování z městského/obecního rozpočtu.

Nejdůležitějším zdrojem příjmů jednotlivých útulků jsou poplatky od obcí, se kterými má útulek uzavřenou smlouvu a poplatky od zřizovatele. Každý útulek má stanovenou denní částku pro pobyt zvířete. Obec, na jejímž katastrálním území je zvíře odchyceno a následně umístěno do útulku, je povinna tuto částku platit po celou dobu umístění zvířete. Denní částka na jednoho psa je různá, odvíjí se od stavu psa, velikosti apod. – obvykle je stanovena v rozmezí 50 – 80 Kč.

Nedostatečná kapacita

S ohledem na nedostatek finančních prostředků a také vzhledem k vytíženosti kapacity nejsou často útulky schopné přijímat zvířata z jiných spádových oblastí/regionů nebo od soukromých nálezců, mnohdy spolupracují jen s obcí nebo policií. Co se týká vytíženosti kapacity útulkových zařízení, všechna jsou téměř nebo úplně zaplněna. Současná kapacita útulků často nestačí na množství bezprizorních zvířat a edostatečná kapacita útulků je tak jedním z největších problémů.

Problém s personálním zajištěním

Pokud jde o personální zabezpečení provozu útulku a péče o zvířata - počet stálých zaměstnanců je velmi nízký (v podstatě tak 1 až 2, nebo žádný). Dobrovolníků je velmi málo. Zajištění péče o zvířata v útulcích je nejen ekonomicky, ale také personálně náročné. Útulky se potýkají se stálým nedostatkem – zejména kvalifikovaných a proškolených personálních sil.

Přestože obce přispívají na nejnutnější provoz – financují krmení, očkování, odčervení atd.; stálé zaměstnance mají obvykle jen velké městské útulky.

Ve srovnání s jinými státy si však Česká republika v péči o bezprizorní zvířata nevede tak špatně, je zde řada kvalitních a výborně fungujících útulků a také lidí ochotných pomáhat, kteří dělají vše, co je v jejich silách.

Tab. Vybraná data o útulcích v ČR (k 31. 12. 2010)

Počet útulků v ČR schválených

a kontrolovaných SVS ČR

112

Celkový počet zvířat v útulcích v ČR

cca 5 800

Průměrný počet zvířat v útulcích

45 (rozpětí je však poměrně velké, některé útulky mají i výrazně přes 100 zvířat)

Meziroční nárůst zvířat v letech 2009 - 2010

30 %

Tradičně největší nápor na příjem zvířat:

Vánoce a letní prázdniny

* Zdroj: zjištěné údaje + odhad Nadace pro ochranu zvířat

Současná situace v útulcích v ČR

Současná situace v útulcích v České republice se bohužel zhoršuje.

V letech 2009/2010 se nárůst zvířat v útulcích odhaduje kolem 30 %. Jde o neoficiální údaje, nicméně náš odhad založený na informacích z dotazníkového průzkumu mezi útulky o takovém nárůstu svědčí.

Situace v letošním roce se nejeví lépe, spíše naopak. Útulky se potýkají se stále větším nedostatkem financí, jsou přeplněné, kotce a výběhy často nestačí a opuštěných zvířat neustále přibývá.

Na naši nadaci se stále častěji obrací útulky s žádostí o pomoc - zejména z nejchudších regionů – především z Moravskoslezského kraje, zvláště z Ostravska, nebo ze Severočeského kraje.

 

Mgr. Eva Hodek

ředitelka Nadace na ochranu zvířat, www.ochranazvirat.cz

Nadace na ochranu zvířat

Nadace na ochranu zvířat je nevládní nezisková organizace. Od svého založení v roce 1994 hájí zájmy a práva zvířat. Posláním nadace je trvale zlepšovat vztah člověk – zvíře - životní prostředí, pomáhat zmírňovat utrpení a zajišťovat přijatelné životní podmínky zvířat v lidské péči, zvířat volně žijících i držených v zajetí.

zdroj: http://www.muj-pes.cz/utulky/problematika-utulku-v-cr-694.html

----------------------------------------------

Chcete mě? - pořad České Televize (Datum vysílání 20. 3. 2011)
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/211563221300011/titulky/#t=12m47s


Chcete mě? - pořad České Televize (Datum vysílání 23. 1. 2011)
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani-jako-driv/211563221300003-chcete-me/Zdroj: Pražský deník (23.12.2010)Zdroj: Naše kočky (prosinec 2010)Zdroj: Pes přítel člověka (listopad 2010)Zdroj: MF Dnes (11.10.2010)

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist