Kontrola populace toulavých a opuštěných koček

Nadace pomáhá řešit kontrolu populace toulavých a opuštěných koček jednak tím, že finančně podporuje útulky a další organizace realizující kastrace těchto koček. Dále aktivně pokračuje v celostátní kampani propagující kastrační programy pomocí informačního letáku s názvem „5 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat“.

5 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat

  1. Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po pěti až šesti koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít až 18 nových domovů pro koťata jedné kočky. Topení koťat je zákonem zakázáno a znamená velmi trýznivou smrt, neboť kotě umírá velmi pomalu.
  2. Z nechtěných koček se stanou toulavá zvířata, která mohou být nemocná a hladová a žijí nekontrolovaně ve městech a vesnicích.
    I nekastrované kočky, které mají domov, se hodně toulají, často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněné, někdy s infikovanými ranami. Ročně zahyne pod koly aut velké množství koček, většina z nich jsou nevykastrovaní kocouři. Mnoho koček také loví v lesích a skončí kulkou myslivců.
  3. Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši.
  4. Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh, ale měla by dosáhnout dospělosti. Z čistě finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit, než zaplatit kastraci.
  5. U toulavých koček je mnohem větší pravděpodobnost onemocnění infekčními chorobami. Feline immunodeficiency virus (FIV) a leukémie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Jsou přenášeny slinami. Když se kočky perou, možnost přenosu nákazy je větší. Vykastrované kočky se tolik netoulají, nebrání své území a neperou se s ostatními kočkami. Proto pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami je minimální. Toulavé kočky také mohou přenášet nebezpečná onemocnění přenosná na člověka, jako je například vzteklina.

Ke stažení – leták 5 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist