Hospodářská zvířata

Chovu hospodářských zvířat se často říká „živočišná výroba“. Z tohoto výrazu je zřejmé, že na hospodářská zvířata často hledíme jen z pohledu jejich hospodářského využití. Spotřebitelé často vyhledávají nejlevnější potravinové výrobky, bez ohledu na to, jakým způsobem byly vyprodukovány. Nízké ceny jsou mnohdy vykoupeny utrpením zvířat, která jsou chována v nevyhovujících podmínkách a vyživována nekvalitními krmivy. Často jsou vystavena neodbornému a krutému zacházení. Kvalita života chovaného zvířete se následně projeví také na kvalitě produktu, který je z takto odchovaného zvířete vyroben.

Nadace na ochranu zvířat realizuje nový projekt zaměřený právě na hospodářská zvířata.

Tento projekt má několik cílů.

V první řadě chce Nadace pomocí tohoto projektu seznámit veřejnost s životem hospodářských zvířat a poradit, jak mohou jednotlivci změnit své spotřebitelské chování s ohledem na zvířata.

V rámci projektu tak vzniklleták z edice SOS Zvíře - Hospodáři, který veřejnosti poskytuje základní informace o problémech chovů jednotlivých hospodářských zvířat a stručně doporučuje veřejnosti kroky, které může podniknout pro zlepšení kvality života těchto zvířat. ke stažení zde

 

copryight: Dreamstime

Tento leták bude postupně rozšířen do brožury, jejímž cílem je představit jednotlivá hospodářská zvířata z hlediska zoologie a etologie – kam je zařadit, způsob života, přirozené potřeby, jejich chování, rodičovské chování atd. Brožura bude vytvořena s ohledem na spotřebitele, tak aby si mohl vybrat, jaký typ chovu bude svým nákupem podporovat.

Součástí projektu je realizaceseminářů určených veřejnosti na téma „Jak správně jíst, aby to bylo co nejšetrnější ke zvířatům.“

Dalším cílem projektu je samotné zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat. K naplnění tohoto účelu má přispět spolupráce s dalšími zainteresovanými institucemi, především veterinárními správami, a s předními odborníky i dobrovolníky v rámci celé České republiky.

Významnou aktivitou, která by měla dle názoru přispět ke změně životních podmínek těchto zvířat je také vytvoření interaktivní databáze jednotlivých chovů, která bude přístupná veřejnosti, a ke které se bude moci veřejnost volně vyjadřovat. Tento seznam by měl obsahovat nejen základní informace o chovech, ale i informace o podmínkách, ve kterých zde zvířata žijí apod.

V neposlední řadě bude nadace usilovat o prosazování úprav české a evropské legislativy, které zajistí větší pohodu těchto zvířat a zvýší ochranu jejich práv.

copryight: Dreamstime

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist